Anasayfa   I   Kelime Türetme   I   Kitap&Cd   I   İletişim

 
 
 
 
     
 

Geri

SORU 4 :   Neden yıllardır İngilizce öğrenemiyorum?

İngilizce öğrenebilmek her şeyden önce kendinize güven ve insan aklının başaramayacağı hiçbir şeyin olamayacağına kendinizi inandırmanızla başar. Geçmişteki yersiz korkularınızdan kurtulmanız ingilizce eğitiminde atacağınız ilk adım olacaktır.

Unutmayın, ingilizce öyle kolay bir lisandır ki, ezberlemediğiniz sürece öğrenmemek için özel çaba sarf etmeniz gerekir.

İngilizce öğrenirken sorduğunuz her soruya mantıklı bir cevap alamıyorsanız, ezberliyorsunuz demektir... Çaresizlik içinde anlamadığınız konulara ait sorulara sıkça şu karşılığı duyarsınız. "İngilizcede mantık yoktur. Türkçe düşünmeyecek ve bunu böylece bileceksin." Bu sadece sorunuza verilen kaçamak bir cevaptır.

Kesin bir dille iddia ediyorum ki, ingilizcenin hiçbir aşamasında "bunu böyle bileceksin, ingilizcede mantık yoktur." cevabı yer almaz. Her sorunun bir cevabı her hamlenin net bir anlamı ve açıklaması vardır.

Bizler bebekler gibi önce kelimelerin anlamlarını bilmeden kulak dolgunluğu ile ezberlemek daha sonrada aralarında zamanla anlam ilişkisi kurarak bütüne ermek gibi bir olayı bu yaşlarda yapamayacağımıza göre uygulanacak tek yöntem, o dili gramer kurallarına göre öğrenmek olacaktır. Bir insan "Benim gramerim iyi ama konuşamıyorum." düşüncesiyle kendi kendini kandırır. Sadece formül bilmek okullarda sınav geçmek için geçerlidir, gerçek hayatla bir ilgisi yoktur. Bilen konuşur ve yazar.

Öğrencilerimiz dışındakilere de açık İngilizce kaynaklar, İngilizceden Türkçeye - Türkçeden İngilizceye online metin çevirileri,